فلوت شما ابزاری گران قیمت و باارزش است و پس از هر بار نواختن باید بخوبی تمیز شده و درست مراقبت شود تا در شرایط خوبی باقی بماند.

بسیار مهم است که فلوت خود را بعد از هر بار استفاده تمیز و خشک کنید. در این مقاله قصد داریم روش صحیح و تمامی نکات مربوط تمیز کردن یک فلوت کلیددار را به شما آموزش دهیم. پس تا انتهای این بحث با ما همراه باشید.

جدا کردن قطعات یک فلوت کلیددار

ابتدا باید بدانید که هنگام سرهم کردن و جداسازی یک فلوت کلیددار، اینکار را همیشه به آرامی انجام دهید و قطعات و جعبه فلوت‌تان را همیشه بر روی یک سطح مطمئن و صاف بگذارید. چرا که سر خوردن و افتادن هر کدام از قطعات فلوت کلیددار همانا و یک عمر پشیمانی همانا...پس ریسک نکنید.
قطعات را به آرامی باز کنید : به ترتیب، ابتدا سرساز | Head Joint را جدا کرده و سپس پای فلوت | Body Joint را از بدنه فلوت | Body Joint جدا کنید. این کار باید با دقت انجام شود.
مطمئن شوید که در حین انجام کار، کلیدها و پدها را لمس نمی کنید چرا که آنها به راحتی آسیب می بینند. همچنین، هنگام جدا کردن سه قطعه فلوت از هم، آنها را با یک حرکت چرخشی پیچشی به آرامی از هم جدا کنید. این روش جدا سازی باعث می شود که مفاصل اتصال قطعات فلوت کلیدی شما هرگز ساییده نشده و به مرور زمان شُل نشوند.

آموزش باز کردن فلوت

خشک کردن رطوبت داخل لوله فلوت

فلوت خود را بعد از هر بار نواختن تمیز کنید. قبل از آنکه فلوت را جمع کنید و کنار بگذارید در نظر داشته باشید که شما باید رطوبت داخل آن را خشک کنید. در صورتی که آن را تمیز و خشک نکنید، نه تنها فلوت شما به مرور زمان بو می‌گیرد بلکه از درون نیز بتدریج اکسید شده و لکه دار می شود. در نتیجه باید داخل و خارج فلوت خود را بعد از هر بار نواختن خشک و تمیز کنید.
البته یک واقعیت را باید بدانید و بپذیرید و آن اینکه، فلوت یک ساز فلزی است و فلز، حتی با تمیز کردن و خشک کردن در نهایت دچار اکسیداسیون شده و فلوت کلیددار شما به مرور زمان اندکی کدر میشود، بله حتی با هر بار تمیز کردن پس از نواختن.
پس سعی کنید فلوت‌تان را بطور منظم پس از هر بار نواختن خشک و تمیز کنید و در عین حال واقع بین باشید.

آموزش خشک کردن فلوت کلیددار

استفاده از پارچه تنظیف و میله تمیز کننده

وقتی فلوت کلیددارتان را خریدید، قطعا یک پارچه و میله تمیزکاری با خودش بهمراه داشته.
پارچه‌ی تنظیف داخل جعبه فلوت‌تان را به میله تمیز کننده وصل کنید. این پارچه نرم و لطیف را از شکاف باریک انتهای میله عبور دهید. پارچه را از داخل شکاف بیرون بکشید، طوری که نیمی از پارچه از طرف دیگه میله تمیز کننده خارج شود.
توجه داشته باشید که پارچه‌ی شما باید یک پارچه نرم و نازک میکروفیبری یا پنبه ای باشد، تا سطح داخلی و خارجی فلوت‌تان دچار خط و خش نشود.

دستمال تمیز کننده فلوت کلیددار
پوشاندن کامل میله تمیز کننده با پارچه تنظیف

پارچه را به گونه ای در دست بگیرید و دور میله بپیچید که هیچ بخشی از میله در معرض دید باقی نماند و به طور کامل میله را پوشش دهد. چرا که در غیر اینصورت، میله در حین تمیز کردن فلوت، با بدنه تماس پیدا کرده و باعث بوجود آمدن خط و خش بر روی سطح فلوت کلیدی شما می شود.

پارچه تنظیف فلوت کلیدی

نحوه خشک کردن داخل قطعات فلوت کلیددار

میله را در هر بخش از فلوت به صورت جداگانه وارد کنید. تمام رطوبت به وجود آمده درون فلوت را به آرامی، با وارد کردن میله تمیز کننده در هر بخش به صورت جداگانه خشک و پاک کنید.
یعنی شما باید بطور جداگانه، درون سر ساز، پای فلوت و بدنه فلوت را تمیز و خشک کنید. نگران نباشید، این پارچه تمام رطوبت داخل را جذب کرده و از بین میبرد.
هنگام تمیز کردن بدنه فلوت، حتما میله تمیز کننده را از هر دو طرف بدنه وارد کرده و خارج کنید. این کار باعث می شود که داخل لوله بدنه فلوت کلیدی شما کاملاً تمیز و خشک شود.

آموزش پاک کردن رطوبت فلوت کلیددار

میله تمیز کننده را درون فلوت بچرخانید. هنگامی که میله تمیز کننده درون ساز است برای اطمینان از اینکه تمام رطوبت از بین برود، بهتر است که میله را به آرامی درون قطعات فلوت کلیدی بپیچانید.

آموزش خشک کردن فلوت کلید دار

پاک کردن بخش های بیرونی فلوت کلیددار

قسمت بیرونی فلوت را بوسیله یک پارچه ضد خش مثل پارچه‌های میکروفیبر یا پنبه‌ای پاک کرده و با دقت پولیش کنید.
در هنگام نواختن فلوت، قطعاً اثر انگشت شما بر روی بخشهای بیرونی بدنه فلوت باقی می ماند. پس با دقت تمام کلیدها و بدنه را تمیز کنید.
به محل اتصال هر قطعه از فلوت کلیددار که در انتهای آن می باشد، توجه خاصی داشته باشید. این مفاصل نقاطی هستند که اغلب کثیف و چسبناک می شوند. از انگشتان خود و یک پارچه برای تمیز کردن اطراف و داخل این مفاصل استفاده کنید.
از پارچه هایی که دارای درصدی پلاستیک می باشند استفاده نکنید. این مدل پارچه ها باعث ایجاد خط و خش بر روی ساز شده و به فلوت کلیددار شما آسیب می رسانند.

آموزش تمیز کردن فلوت کلیدی

به هیچ عنوان در هنگام تمیز کردن به پدها دست نزنید. فلوت را همیشه از قسمت بدنه فلوت در دست نگه دارید و از برقراری تماس با پدهای آن خودداری کنید. این تامپونها به راحتی سوراخ می شوند و آسیب می‌بینند. همچنین اگر با کلیدها خشن رفتار کنید، ممکن است آنها را از محورشان خارج کرده و به فلوت کلیددارتان آسیب وارد کنید.
کلیدها را در جهت عرض لوله فلوت و نه در جهت طول لوله تمیز کنید. چرا که با فشار آوردن به کلیدهای فلوت در جهت طول لوله به مرور باعث بوجود آمدن لقی در مفاصل اتصال کلیدها می شوید.
در صورتی که پد یا کلیدی از فلوت کلیدداری شما آسیب دید، بجای کنجکاوی و جسارت، فلوت کلیددار خود را برای سرویس و تعمیر به دست یک تعمیرکار حرفه ای بسپارید.

آموزش تمیز کردن و مراقبت از فلوت

تمیز کردن نقاط غیر قابل دسترس

برای دسترسی به بعضی نقاط که سخت تر در دسترس هستند، می توانید از گوش پاک کن و یا یک تکه پنبه استفاده کنید. همچنین برای نابودی گرد و غبار جمع شده بین کلیدها و حفره آمبوشور روی سرساز نیز می توانید از یک تکه گوش پاک کن استفاده کنید. در مجموع هنگام تمیز کردن فلوت کلیددارتان بسیار آرام و ملایم باشید و از تماس با پدها خودداری کنید.

آموزش پاک کردن سرساز فلوت کلیددار