نگه داشتن صحیح فلوت در دستانتان بنظر دشوار می رسد، چرا که نکات زیادی را باید به خاطر بسپارید. ولی نگران نباشید، در صورتی که موقعیت‌های انگشت گذاری و وضعیت بدنی خود را بطور مداوم تمرین کنید، به زودی می توانید در این مسیر، احساس بهتری نسبت به نحوه دست گرفتن ساز خود داشته باشید. با یادگیری برخی از نکات اساسی، شما قادر می شوید راحت تر به کلیدهای مورد نظر انگشتانتان دست پیدا کنید، بهتر نفس بکشید و از عوارض پزشکی هم خودداری کنید.
فلوتیست‌ها ممکن است نظریه های مختلفی در رابطه با نحوه دست گرفتن فلوت داشته باشند، پس در این صورت اگر دستورالعمل فیزیکی خاصی برای شما جواب نداد، در نهایت می‌توانید از یک استاد فلوت سوال بپرسید.

حالت نگه داشتن دست و انگشتان بر روی فلوت

انگشتان خود را در حالت ریلکس و کمی خمیده قرار دهید. در صورتی که دست خود را در امتداد بدن خود رها کنید، خودتان متوجه قوس طبیعی و آرام دست خود خواهید شد. سعی کنید حین اجرا کردن و رها کردن کلیدها، این قوس را در انگشتان خود حفظ کنید. صاف نگه داشتن انگشتانتان باعث می شود عضلاتتان در فشار قرار گیرند و انگشتانتان خسته شوند.

انگشت گذاری فلوت کلیدی

جایگاه هر یک از انگشتان دست چپ، بر روی کلیدهای فلوت

۲. انگشتان دست چپ خود را بر روی کلید هایی که برایشان تعیین شده است قرار دهید. به یاد داشته باشید که تک تک انگشتان شما دارای تنها یک کلید دائمی هستند یا به عبارت دیگر، کلید هایی از فلوت هستند که در حین اجرا کردن، هر انگشت شما باید همیشه بر روی آن کلید مخصوص به خود قرار بگیرد. سعی کنید این کلیدها را به خاطر بسپارید.
انگشت شست دست چپ خود را روی کلید بلند و مسطح واقع در پایین فلوت قرار دهید.
انگشت اشاره دست چپ : در سطح بالای فلوتتان اولین کلید کوچک را که جدا از کلید های اصلی فلوت قرار گرفته است، رد کنید و انگشت اشاره دست چپ خود را روی دومین کلید قرار دهید.
انگشت میانه دست چپ خود را روی کلید چهارم قرار دهید.
انگشت حلقه دست چپ خود را روی کلید پنجم قرار دهید.

انگشت کوچک دست چپ تان را روی کلید بعدی که یک کلید کوچک بیرون زده و خمیده، درست مثل کلید استفاده شده در لوگوی سایت آموزش فلوت : «ایران فلوت» است، قرار دهید.

انگشت گذاری فلوت کلیددار

هر انگشت، یک کلید مربوط به خود را دارد


در صورتی که انگشتان خود را حرکت داده اید آنها را به کلید مربوط به خود بازگردانید.
در اجرای هر نت، هر انگشت باید بر روی کلید همان نت مربوط به خودش بنشیند و کلیدهای دیگر سایر انگشتان باید رها شده باشند. یعنی سایر انگشت ها از روی کلیدهای مربوط به خودشان بلند شده باشند.
گاهی نیز نت متفاوتی ممکن است اجرا شود! اصلاً اهمیتی ندارد که چه شود! فقط در نظر داشته باشید که هر انگشت شما باید همیشه بر روی یک کلید مربوط به خود در حرکت باشد.

انگشت گذاری فلوت کلید دار

جایگاه هر یک از انگشتان دست راست، بر روی کلیدهای فلوت

انگشتان دست راست خود را بر روی کلید های معین شده برایشان قرار دهید. در پاراگراف قبل، با موقعیت انگشت گذاری دست چپ خود آشنا شدید. حالا در این مرحله شما با پیدا کردن کلید های اصلی دست راست خود بر روی فلوت، می توانید موقعیت قرارگیری انگشتان خود را تکمیل کنید.
انگشت شست دست راست : شما کلیدی برای این انگشت ندارید! آنرا در کف فلوت خود قرار دهید سعی کنید انگشت شست دست راست خود را بیرون بکشید. یعنی فقط تلاش کنید با فشار دادن آن در سطح زیرین فلوت آن را صاف نگه دارید.
سه انگشت دست راست : خوشبختانه انگشت گزاری سه انگشت دست راست شما ( انگشت اشاره، انگشت میانه، انگشت حلقه) آسان است. روی بدنه فلوت خود در قسمت انتهایی آن، سه کلید را کنار هم می بینید. انگشت اشاره و انگشت میانه و انگشتر حلقه خود را به ترتیب روی آنها قرار دهید.
انگشت کوچک دست راست : در آخر انگشت کوچک دست راست خود را روی کلیدی که روی پای فلوت که در کنار آن سه کلید قبلی واقع شده است، قرار دهید. این کلید شبیه به کلیدی است که انگشت کوچک دست چپتان روی آن قرار گرفت.انگشت گزاری فلوت کلیددار

نگه داشتن فلوت

فلوت را فقط با نوک انگشتانتان نگه دارید، نه با کل دستتان. این به این معناست که هنگامی که تمامی کلیدهای اصلی هر یک از انگشتانتان را پیدا کردید، نوک انگشتان شما باید تنها چیزی باشند که فلوت شما را به سمت بالا نگه میدارند.

نحوه دست گرفتن فلوت کلیددار