تغییر رنگ تدریجی فلوت

وقتی برای اولین بار به یک فلوت نو نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید که آن ساز بسیار بسیار تمیز، سفید و براق است. حالا به ساز خودتان نگاهی بیندازید. چه اتفاقی افتاده؟ احتمالاً متوجه این تغییر که فلوت شما اکسید شده و به رنگ قهوه‌ای تیره در آمده است نشده‌اید. نترسید! این مسئله طبیعی است و ما به شما کمک میکنیم تا آن را برطرف کنید.


چقدر زیبایی درخشان این ساز برایتان اهمیت دارد؟

مهم‌ترین نکته در نگهداری فلوت این است که قبل از هر چیز سازتان را پس از هربار نواختن داخل جعبه‌اش قرار دهید. به خصوص فاصله شب تا صبح. ما کاملا متوجه هستیم که شما تمایل دارید فلوتتان را همیشه دم دستتان و بیرون از جعبه‌اش نگهدارید تا هر زمان از روز که فرصتی فراهم شد بتوانید به تمرین و نواختن آن بپردازید. ولی بیرون از جعبه و در معرض هوا قرار دادن فلوت باعث به وجود آمدن مشکلات جبران ناپذیری برای نقره ساز میشود.

چندی پیش به خانواده‌ای برخوردم که در خانه خود فلوتی را به عنوان دکور بر روی پیانوی منزلشان گذاشته بودند. وقتی به آن فلوت نگاه کردم تمام سطح آن به رنگ تیره و لکه‌های قهوه‌ای رنگ تغییر کرده بود. آنها وقتی متوجه شدند که من نوازنده فلوت هستم، اصرار کردند که با آن ساز برایشان بنوازم. وقتی که آن فلوت مثلا نو را نواختم، فقط ۴۰% کارایی یک فلوت نو را داشت! ای کاش در ابتدا کسی بود که نحوه صحیح مراقبت و نگهداری از یک فلوت رو به آنها آموزش داده بود. در این صورت احتمالا آنها سالهای زیادی از دیدن رنگ زیبای آن فلوت لذت می‌بردند. با این شرایط آن فلوت احتمالاً تا کریسمس سال آینده بیشتر زنده نخواهد ماند! این اکسیداسیون موجود بر روی سطح فلوت منجر به زنگ زدن تدریجی مکانیزم فلوت و قفل شدن آن خواهد شد. تامپون‌ها به مرور زمان به طور کامل خشک خواهند شد. من یک عکس از آن فلوت برایتان گرفتم که بهتر اوضاع این ساز را متوجه شوید.

واکنشهای شیمیایی، عامل سیاه شدن رنگ فلوت!

فلوت های ما از فلزات گرانبهایی ساخته می‌شوند. این فلزات بر اثر تماس مداوم با هوا دچار اکسیداسیون و تغییر رنگ میشوند. لکه‌های قهوه ای رنگ اغلب نتیجه واکنش‌های شیمیایی هستند که بر اثر ترکیب هوا با نقره‌ی ساز حاصل می‌شوند. رایج‌ترین این ترکیبات سولفور است. باور کنید یا نه سولفور به طور مداوم در هوا و در اطراف ما وجود دارد. انواع مختلفی از سولفورها وجود دارد. مثل هیدروژن سولفید: H۲S و دی اکسید سولفور: SO۲. این ترکیبات در ذرات هوا وجود داشته و دائماً ما را احاطه کرده‌اند. این ترکیبات با نقره موجود بر روی فلوت شما واکنش داده تا ترکیب سولفید نقره را ایجاد کنند. این همان لکه‌های تیره موجود روی فلوت است.

مراقبت صحیح، بهترین راه جلوگیری از تیره شدن فلوت

این یکی از همان دلایلی است که ما را ملزم می‌کند تا با فلوت‌هایمان کمی بهتر رفتار کنیم. اندکی مراقبت ویژه و اضافی به خرج دهیم. ما میتوانیم فلوت‌مان را همواره درخشان و با ظاهری نو نگه داریم. برای این کار تنها کافیست که یک چک لیست مراقبتی مختصر روزانه را رعایت کنیم. این کار زمان زیادی از شما نمیگیرد. به خصوص زمانی که این مراقبت‌ها تبدیل به عادت‌های روزانه شما شوند.

شرایط آب و هوایی موثر بر تغییر رنگ فلوت

اگر شما در منطقه‌ای با رطوبت زیاد زندگی میکنید، در این صورت شما با مشکلات بیشتری در قبال اکسید شدن سطح فلوت‌تان نسبت به زندگی در یک منطقه خشک مواجه هستید. به این دلیل که سرعت پیشروی اکسیداسیون در مناطق مرطوب‌تر بسیار بیشتر است. نقره در مناطقی با آب و هوای خشک با سرعت بسیار کمی اکسید می‌شود.

پوست اسیدی نوازنده؟!

یک دلیل دیگر که برخی فلوت‌ها سریعتر اکسید می‌شوند این است که برخی نوازندگان دارای سطح پوست اسیدی هستند. افراد مختلف دارای درجات مختلف PH در بدنشان هستند. اگر شما هم همین وضع را دارید این تقصیر شما نیست. فقط کافیست که بدانید فلوت شما نیازمند آن است که به طور مرتب و با احتیاط تمیز شود و هرگز بدون آنکه آن را پس از نواختن خشک و تمیز کنید آن را در پایان روز به حال خود رها نکنید!
اصولاً چیزهای مختلفی در زندگی روزانه وجود دارند که باعث اکسید شدن سطح فلز فلوت می‌شوند. ولی سرعت تغییر رنگ فلوت شما به شرایط مختلفی که در آن به سر می برید مثل میزان رطوبت و PH پوست شما بستگی دارد.

کاغذ های محافظ نقره
آیا مادربزرگ شما هم مثل مادربزرگ من یک جعبه اشیا قدیمی نقره جات دارد؟ بله! این جعبه پر است از انواع کارد و چنگال و قاشق‌های نقره زیبا و درخشان. حدود یک الی دو بار در سال، مادرم یک کاغذ محافظ نقره رو داخل این جعبه قرار می‌دهد. اگر این کار انجام نشود باید کل آنها را از جعبه بیرون آورده و همه را تمیز کنیم. این دقیقا همان دلیلی است که ما نیاز داریم تا در داخل جعبه فلوت‌مان کاغذهای محافظ نقره قرار دهیم.

JUPITER JFL-511ES 16 trous fermé C clé flûte Cupronickel plaqué argent  concert flûte avec étui
ممکنه شما این کاغذها را به اسم نوار های ضد اکسید هم بشناسید. امروزه بسیاری از شرکت‌های سازنده فلوت در دنیا سازهای خود را همراه با کاغذ محافظ نقره در جعبه ساز به بازار عرضه می‌کنند. ولی بسیاری از مردم هنوز نمیدانند که این کاغذها چه کاربردی دارند. به همین دلیل خیلی زود آنها را دور می‌اندازند. در صورتی که اگر می‌دانستند که این کاغذها نجات دهنده سازشان است هرگز آنها را دست کم نمی‌گرفتند.
در تصویر زیر نمونه‌ای از کاغذ محافظ نقره را مشاهده می‌کنید که متاسفانه در ایران موجود نیست. اگر توانستید از طریقی چند عدد از این کاغذها را از خارج از کشور تهیه کنید، کافیست که یکی از آنها را در داخل کیف پارچه‌ای زیپ‌دار فلوت خود و دیگری را در داخل هارد کیس فلوت و بر روی سطح فلوت خود قرار دهید و هر، چهار تا ۹ ماه یکبار آنها را عوض کنید.


فراموش نکنید که شما همچنان می‌بایست پس از هر بار نواختن فلوت، سازتان را خشک و تمیز کنید. چرا که سطح ساز شما ممکن است به بزاق دهان شما و چربی روی پوست دستتان آغشته شود. ولی در کنار آن، استفاده از کاغذ محافظ نقره بسیار بسیار کارآمد است.

بسته‌های سیلیکا ژل (ژل رطوبت گیر)
گزینه دیگر مربوط به بسته‌های سیلیکا ژل می‌باشد که به ژل رطوبت گیر هم شناخته می‌شود. ما استفاده از این تکه‌های کوچک را در داخل جعبه فلوت پیشنهاد نمی کنیم. چرا که می‌توانند منجر به جذب کامل رطوبت داخل جعبه فلوت شده و باعث شوند که تامپون‌های ساز شما خشک شده و ترک بخورند. ولی با این حال بسیاری از نوازندگان هستند که سالهاست که از این ژل‌های رطوبت گیر در داخل جعبه سازشان استفاده می‌کنند و از آنها رضایت کامل دارند.

پیشگیری همیشه بهتر از درمان

قبل‌تر اشاره کردیم که پیشگیری بهتر از درمان است. پس قبل از هر چیز به شما مطالعه 3 مقاله تخصصی اصول مراقبت و تمیزکاری فلوت را پیشنهاد می‌دهیم :

اهمیت و نحوه مراقبت از فلوت در داخل هارد کیس

آموزش روش صحیح خشک و تمیز کردن فلوت کلیددار

آموزش اصول مراقبت از سر ساز فلوت‌ کلید‌‌دار

رعایت نکات نظافتی مربوط به فلوت باعث می‌شود که ساز شما سالیان سال زیبا و درخشان باقی بماند. در غیر اینصورت ممکن است بعدها مجبور به انجام سرویس شستشو و پولیش فلوت شوید. و از آنجایی که این کار پرزحمت و زمان‌بر است، مستلزم صرف هزینه می‌باشد.
تا جایی که گاهی اوقات ممکن است که ساز شما به دلیل اینکه ساز بی‌کیفیت و ارزان قیمتی بوده، شما به جای هزینه کردن برای سرویس شستشوی فلوت‌تان ترجیح دهید که یک فلوت نو دیگر بخرید!


سرویس شستشو و پولیش فلوت کارگاه «ایران فلوت»

اگر تا امروز به این نکات ایمنی بی‌توجه بودید و یا هیچوقت نمی‌دانستید و فلوت شما تیره و کدر شده است، نگران نباشید! بهتر است بدانید که شدیدترین اکسیدهای ایجاد شده بر روی سطح فلوت، توسط تکنسین‌های مجرب «ایران فلوت» میتوانند به خوبی و به طور کاملا تخصصی و بدون آسیب به نقره ساز شما برطرف شوند. ما می‌توانیم با انجام سرویس شستشو و پولیش، تمام لکه‌ها، سیاهی‌ها و جرم‌های لای مکانیزم فلوت شما را پاک کرده و ساز شما را مثل روز اولش زیبا و درخشان کنیم!

اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی انجام سرویس شستشو و پولیش فلوت هستید فرم زیر را پر بفرمائید یا با کارشناسان ما از طریق شماره 09211503522 تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

ثبت درخواست انجام سرویس پولیش و شستشوی فلوت!