فلوت را به حال خود رها نکنید! 

همیشه خودتان را ملزم کنید که هرگز فلوت‌تان را به حال خود رها نکنید! قطعات و فلوت را به صورت جداگانه در هارد کیس‌اش قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که فلوت همیشه در جعبه‌اش نگهداری می‌شود. در غیر این صورت اگر آن را در فضای دیگری مثلا روی میز یا روی تخت! رها کنید، احتمال افتادن و آسیب دیدن آن بیشتر می شود.

آموزش مراقبت از فلوت کلید دار

دستمال تنظیف فلوت را در داخل هارد کیس‌اش نگذارید!

هرگز پارچه تمیز کننده مرطوب شده فلوت‌تان را در داخل هارد کیس در کنار فلوت نگهداری نکنید.
برخی برندهای فلوت کلیددار، مثل پرل | Pearl ، همراه با هارد کیس یک کاور پارچه‌ای زیپ‌دار هم دارند که شما می‌توانید دستمال مرطوب شده را در جیب آن بگذارید. چرا که در غیر اینصورت این امر سبب کاهش طول عمر پدهای فلوت (تامپون‌ها) و اکسید شدن تدریجی نقره فلوت می‌شود و فلوتتان به مرور زمان کدر و لکه‌دار می‌شود.
اگر فلوت شما کیف پارچه‌ای جداگانه‌ای ندارد، دستمال مرطوب را درون کیسه‌ای خارج از هارد کیس نگهداری کنید.

از ژل‌های رطوبت گیر استفاده کنید

همه شما با ژل‌های رطوبت گیر آشنا هستید. کیسه‌های کوچکی که دست کم یکی دو تا از آنها در جعبه تمام وسایل الکترونیکی، جعبه قرص‌ها و سازها و امثال آنها موجودند.
اگر فلوت شما از روز اول سیلیکا ژل در جعبه‌اش نداشته، یا سیلیکا ژل آن فاسد و منقضی شده، حتما از داخل جعبه سایر لوازم، یکی دو تا از این کیسه ژل‌های رطوبت‌گیر را پیدا کنید و پس از هر بار نوازندگی و پایان کار، کیسه ژل‌های رطوبت گیر را به همراه فلوت در داخل هارد کیس‌اش بگذارید.

در این رابطه مطالعه مقاله :

چگونه از تیره شدن رنگ فلوت خود جلوگیری کنیم؟

را به شما توصیه می‌کنیم.
این ژلها، همانطور که از اسمشان پیداست، رطوبت محیط اطرافشان را جذب می‌کنند و از آنجایی که رطوبت دشمن فلوت و همه سازهاست، بکارگیری این ژل‌های رطوبت گیر، بسیار مفید بوده و توصیه می‌شوند.
کیسه ژل‌های رطوبت‌گیر، پس از چند ماه کارایی روز اولشان را از دست می‌دهند و فاسد می‌شوند. پس هر چند ماه یکبار آنها را با یک نمونه نو تعویض کنید.

فلوت کلیددارتان را در محلی امن نگهداری کنید

فلوت خود را در مکانی امن نگهداری کنید. از قرار دادن کیس فلوت بر روی لبه میز و مکانهای بلند خودداری کنید. افتادن فلوت از یک ارتفاع نیم متری و حتی در داخل هارد کیس‌اش می‌تواند منجربه کج شدن محورها و کلیدها شده و شما را مجبور به انجام تعمیرات اساسی کند.

فرم درخواست انجام سرویس رگلاژ و تعمیرات فلوت

فلوت خود را در کمد، زیر تخت یا در یک محل خلوت در خانه قرار دهید. قطعاً شما دوست ندارید هاردکیس سازتان آسیب ببیند یا گم شود. مخصوصاً در شرایطی که در بازار ایران، امکان تهیه لوازم جانبی فلوت مثل هارد کیس بصورت جداگانه وجود ندارد!

آموزش نگهداری فلوت کلیدی

فلوت را در دمای اتاق نگهداری کنید

از بالا رفتن یا پایین آمدن ناگهانی دمای فلوت جلوگیری کنید.
تا حد امکان از بردن ساز به فضای بدون سقف بیرون خانه خودداری کنید. مگر آنکه ملزم به انجام اینکار باشید. مثلاً اگر نوازنده خیابان هستید، یا اجرایی در فضای باز دارید. در فصل تابستان، گرما و در فصل زمستان، سرمای هوا اثرات بدی بر روی عملکرد کوک فلوت شما می گذارد. در اینصورت در فصل تابستان فلوتتان را در سایه قرار دهید و نگذارید نور مستقیم خورشید به سازتان بتابد.
این تغییرات دمایی، بر چوب پنبه‌ تعبیه شده در سرساز و مکانیزم بدنه تاثیر منفی میگذارد. گرما می تواند چوب پنبه سرساز را منبسط کرده و سرما می‌تواند چوب پنبه را کوچک کند که این امر باعث افت شدید کارایی سرساز و در نتیجه، منجربه تولید صدا و کوک بد و نامنظم می‌شود.
همچنین این تغییرات دمایی، به مرور زمان می‌تواند منجربه ترکیدن پوسته تامپونهای سازتان بشود و شما را مجبور به تعویض برخی از پدهای زیر کلیدها کند.
در خانه نیز فلوت‌تان را دور از رادیاتور یا پنجره‌ی در معرض نور مستقیم خورشید، نگهداری کنید.

مراقبت از فلوت کلیددار

با رعایت نکات ایمنی در نگهداری فلوت، همیشه خیالتان از بابت سلامت سازتان راحت خواهد بود.