فلوت را به حال خود رها نکنید! 

همیشه خودتان را ملزم کنید که هرگز فلوت‌تان را به حال خود رها نکنید! قطعات فلوت را به صورت جداگانه در هارد کیسش قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که فلوت همیشه در کیس ‌اش نگهداری می‌شود. در غیر این صورت اگر آن را در فضای دیگری مثلا روی میز یا روی تخت! رها کنید، احتمال افتادن و آسیب دیدن آن بیشتر می شود.

آموزش مراقبت از فلوت کلید دار

دستمال تنظیف فلوت را در داخل هارد کیس‌اش نگذارید!

هرگز پارچه تمیز کننده مرطوب شده فلوت‌تان را در داخل هارد کیس، با فلوت نگهداری نکنید.
برخی برندهای فلوت کلیددار، مثل پرل | Pearl ، همراه با هارد کیس یک کاور پارچه ای زیپ دار هم دارند که شما می توانید دستمال مرطوب شده را در جیب آن بگذارید. چرا که در غیر اینصورت این امر سبب کاهش طول عمر پدهای فلوت و اکسید شدن تدریجی نقره فلوت می شود و فلوتتان به مرور زمان کدر و لکه دار می شود.
اگر فلوت تان کیف پارچه ای جداگانه ای ندارد دستمال مرطوب را درون کیسه‌ای خارج از هارد کیس نگهداری کنید.

از ژل‌های رطوبت گیر استفاده کنید...

همه شما با ژل‌های رطوبت گیر آشنا هستید. کیسه های کوچکی که دست کم یکی دو تا از آنها در جعبه تمام وسایل الکترونیکی و سازها و امثال آنها موجودند.
اگر فلوت شما از روز اول سیلیکا ژل در جعبه‌اش نداشته، یا سیلیکا ژل آن فاسد و منقضی شده، حتما از داخل جعبه سایر لوازم برقی موجود در منزل، یکی دو تا از این کیسه ژل‌های رطوبت گیر را پیدا کنید و پس از هر بار نوازندگی و پایان کار، کیسه ژل‌های رطوبت گیر را به همراه فلوت در داخل هارد کیس‌اش بگذارید.
این ژلها، همانطور که از اسمشان پیداست، رطوبت محیط اطرافشان را جذب می کنند و از آنجایی که رطوبت دشمن فلوت و همه سازهاست، بکارگیری این ژل‌های رطوبت گیر، بسیار مفید بوده و توصیه می شود.
کیسه ژل‌های رطوبت گیر، پس از چند ماه کارایی روز اولشان را از دست می دهند و فاسد می شوند. پس هر چند ماه یکبار آنها را با یک نمونه نو تعویض کنید.

فلوت کلیددارتان را در محلی امن نگهداری کنید...

فلوت خود را در مکانی امن نگهداری کنید. از قرار دادن کیس فلوت بر روی لبه میز و مکانهای بلند خودداری کنید. افتادن فلوت از یک ارتفاع حتی نیم متری و حتی در داخل هارد کیس‌اش می تواند منجربه کج شدن محورها و کلیدها شده و شما را مجبور به انجام تعمیرات اساسی کند.

فلوت خود را در یک کمد، زیر تخت یا در یک محل خلوت در خانه قرار دهید. قطعاً شما نمی‌خواهید که هارد کیس شما آسیب ببیند و یا گم شود، مخصوصاً در شرایطی که در بازار ایران، مثل خارج امکان تهیه لوازم جانبی فلوت مثل هارد کیس وجود ندارد.

آموزش نگهداری فلوت کلیدی

فلوت را در دمای اتاق نگهداری کنید...

از بالا رفتن یا پایین آمدن دمای فلوت جلوگیری کنید.
تا حد امکان از بردن ساز به فضای بدون سقف بیرون خانه خودداری کنید. مگر آنکه ملزم به انجام اینکار باشید. مثلاً اگر نوازنده خیابان هستید، یا اجرای فضا باز دارید. در فصل تابستان، گرما و در فصل زمستان، سرمای هوا اثرات بدی بر روی عملکرد فلوت شما می گذارد. در اینصورت در فصل تابستان فلوتتان را در سایه قرار دهید و نگذارید نور مستقیم خورشید به سازتان بتابد.
این تغییرات دمایی، بر مکانیزم فلوت و پدها و چوب پنبه‌ تعبیه شده در سرساز و مکانیزم بدنه تاثیر منفی میگذارد. گرما می تواند چوب پنبه سرساز را منبسط کرده و سرما می‌تواند چوب پنبه را کوچک کند که این امر باعث افت شدید کارایی سرساز و در نتیجه، منجربه تولید صدا و کوکی بد و نامنظم می شود.
همچنین این تغییرات دمایی، به مرور زمان می تواند منجربه ترکیدن پوسته تامپونهای سازتان بشود و شما را مجبور به تعویض برخی از پدهای زیر کلیدها کند.
در خانه نیز فلوت‌تان را دور از رادیاتور یا پنجره‌ی در معرض نور مستقیم خورشید، نگهداری کنید.


مراقبت از فلوت کلیددار