بعضی وقت ها یک لکه سیاه رنگ بر روی چونه ما بر اثر نواختن فلوت به وجود میاد. نکته جالب در مورد این مساله اینه که ما فلوت نوازان اغلب تا زمانی که یکی از دوستان یا اعضای خانواده‌مان بهمون یادآوری کنه متوجه این لکه سیاه رنگ زیر لب پایین‌مون نمیشیم. به نظر، تنها راه خلاص شدن از این مسئله اینه که اون لکه رو با فشار و سختی پاک کنید.

خب، بریم سراغ این سوال که چرا چانه شما بعد از نواختن فلوت سیاه رنگ میشه و چرا این مسئله فقط برای بعضی افراد اتفاق میفته؟ در اینجا چند پاسخ برای این سوال وجود داره تا شما بتونید این مشکل رو حل و برطرف کنید و یا در نهایت با اون مدارا کنید و بسازید.

۱- اصولاً فلوت‌های ما خیلی تمیز نیستند. آب و روغن و ناخالصی‌های روی صورت و انگشتان ما بر روی لیپ پلیت فلوت اونقدر باقی میمونن که حسابی این سطوح رو کثیف، تار و روغنی می‌کنند. ما واقعا این آلودگی‌ها رو نمیتونیم با چشمانمان ببینیم. ولی این آلودگی‌ها قطعاً اونجا هستند. وقتی بر اثر نوازندگی و تمرین فلوت، ما ساز رو دائماً با پوست این نواحی از چانه‌مان تماس می‌دهیم و بر می‌داریم، بر اثر تکرار در طول زمان نوازندگی این آلودگی‌ها به پوست ما می چسبند. به همین دلیل است که شما اغلب یک خط باریک تیره بر روی این ناحیه مشاهده می کنید.

حالا باید ببینیم که چطور این مسئله را حل کنیم. خب، بهترین راه حل قبل از هرچیز این است که فلوت‌مان را بخوبی تمیز کنیم. این کار را هر روز بعد از تمرین ساز زدن انجام دهید و همچنین تمرین هر روزتان را با صورت و دستهای تمیز آغاز کنید.

۲- یک راهکار امتحان شده و درست وجود داره که من اون رو امتحان کرده‌ام. پسرها هرگز دچار این خط باریک سیاه رنگ بر روی پوستشون نمیشن ولی در عوض دخترها به کرات دچار این مسئله می‌شوند. چرا؟! خب، همونطور که احتمالاً حدس زده‌اید جواب این سوال مربوط به تفاوت بین پسرها و دخترهاست. دخترها از لوازم آرایشی بر روی پوستشان استفاده می‌کنند و پسرها خیر!

همچنین من متوجه شدم که لوازم آرایشی‌های ارزان قیمت نسبت به لوازم آرایشی های با کیفیت بالاتر، به مراتب بیشتر این لکه سیاه رنگ را بر روی پوست فلوتیستها نمایان می‌کنند. ولی در هر صورت این مسئله صددرصد هم درست نیست! من گاهاً تشخیص داده‌ام که یک لکه سیاه رنگ حتی در مواقعی که آرایشی هم ندارم بر روی پوستم ایجاد میشود. خب من دلیل این مسئله رو به این موضوع مرتبط می دونم که احتمالاً ما شب گذشته آرایش روی صورت‌مون رو به طور کامل پاک نکرده‌ایم و نشسته‌ایم یا شاید به طور کامل و دقیق سر ساز فلوت‌مون رو بعد از تمرین روز گذشته پاک نکرده‌ایم. همچنین احتمالاً یک واکنش شیمیایی بین نقره و چیزی که تو دستورالعمل لوازم آرایشی وجود داره، اتفاق میوفته!

۳- دلایل علمی دیگری برای این لکه سیاه رنگ معروف بر روی چانه نوازندگان فلوت می‌توانند وجود داشته باشد. ولی اینجا یکی از جالب‌ترین این دلایل که احتمالاً شما هرگز بهش فکر نکرده‌اید رو بهتون میگم. راستش من یه تحقیق کوچیکی چند وقت پیش روی این موضوع انجام دادم و متوجه شدم که مدارک و شواهد کافی وجود داره، که برخی مردم که در حال استفاده از داروهای خاصی هستند، منجر به تغییر تعادل PH بدن‌شون میشوند. به موجب همین امر، ترکیب نقره‌‌ی ساز، صرف نظر از گرید آلیاژ آن سبب به وجود آمدن سریع یک لکه سیاه رنگ بر روی پوست میتونه بشه. بعنوان نمونه، من شنیده‌ام که یک سری خاص از آنتی‌بیوتیک‌ها، عاملین اصلی این موضوع می‌توانند باشند.

امیدوارم این مقاله براتون جالب بوده باشه. به هر حال هر روز این اتفاق تکرار نمیشه که این لکه سیاه رنگ روی چونه‌مون با لباسمون ست بشه...