مقدمه

قطعاً موافقید که حس خوبی نیست، وقتی داریم با جابجایی لب‌هامون روی فلوت برای رسیدن به یه صدای عالی تمرکز می‌کنیم، نتونیم فلوت رو بر روی لب‌مون ثابت نگه داریم. چه کاری در مورد این تعریق و لغزندگی فلوت بر روی لب میتونید انجام بدید؟ چند راه حل ساده برای این مشکل آزاردهنده وجود داره که در ادامه اونارو بررسی می کنیم.

داشتن یه رطوبت اضافه بر روی پوست یه مشکل اساسی برای فلوتیست‌ها است. به خصوص زمانی که لیپ پلیت فلوت بر روی لب آنها قرار میگیرد یک لحظه لزج و ناخوشایند برای نوازنده رقم میزند. از اون مهم‌تر اینکه وقتی می‌خواهید برای انجام یک اجرای بی‌نقص بر روی توانایی‌هاتون تمرکز کنید، مانع شما میشه.

اول از همه اینکه آیا هوا گرمه؟؟ خبف فراموش نکنید، این کاملاً طبیعیه که وقتی شما دارید با فلوت تمرین یا اجرا می‌کنید مقدار کمی عرق کنید.

استفاده از کولر و نوازندگی در شرایط مساعد

وقتی که دما کمتر از ۱۷ دقیقه سانتیگراد هست، ثابت نگه داشتن لب‌ها در موقعیت دقیق بر روی سرساز فلوت بسیار کار ساده‌تری هست. اگر در مکان اجرا یا تمرین‌تون کولر دارید حتما ازش استفاده کنید. به خصوص در زمان تمرین که تعریق بیشتر است تا ناحیه اطراف چانه‌تون خشک باقی بمونه.

دوم اینکه آیا هوا مرطوب است؟؟ اگر اینطور است، باز هم بیشتر از قبل سُر خوردن لب شما بر روی سرساز و اذیت شدن شما به این دلیل که فلوت بر روی لب شما ثابت باقی نمی ماند طبیعی ست

اوضاع سخت‌تر برای فلوتیست‌های تازه کار

سوم اینکه آیا یک نوازنده مبتدی هستید؟؟ اگر بله، پس قطعا مشکل بزرگتری برای ثابت و در جای صحیح نگه داشتن سرساز فلوت بر روی لب‌های خود بر اثر تعریق و لیز خوردن فلوت روی لب و چانه‌تان خواهید داشت.

داشتن مقداری رطوبت و خیسی اضافه بر روی پوست یه مشکل واقعا بزرگ است!

اگر شما یه معلم واقعاً خوب دارید، پس قطعا یاد گرفته‌اید که چطور به طور صحیح تعادل فلوت رو بر روی لب و چانه‌تون حفظ کنید. بخصوص اینکه این موضوع در مراحل اولیه یادگیری فلوت اهمیت زیادی دارد.
استفاده از بیومکانیک‌ها و وارد کردن نیروی به اندازه کافی، نگه داشتن فلوت رو برای شما آسان می‌کند. بنابراین مانع محکم نگه داشتن ساز و تعریق بیش از حد شما میشه. وارد کردن یه فشار ملایم با نیرویی متعادل، بهترین راه برای نگه داشتن فلوت است.

استرس بیشتر، تعریق بیشتر

چهارم اینکه آیا فردی مضطرب هستید؟ اگر جواب شما بله است، پس بدانید که مقداری تعریق چرب بر روی پوست‌تان، نوازندگی شما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. هر چند که نباید اجازه بدهید که این وضعیت حتی یک دقیقه هم پابرجا باشد.

راهکار آن بسیار ساده است. لب و ناحیه اطراف چانه‌تان و لیپ پلیت فلوت را با یک پارچه خشک یا حتی پیراهن‌تان خشک کنید. بله! حتی در در مکان عمومی! ما نوازندگان باید انواع و اقسام این گونه راهکارها را برای به دست آوردن یک صدای دلنشین در سازمان بکار بگیریم. فقط تصور کنید چه نوازندگان فرنچ هورن درمانده‌ای که مجبور هستند با انگشتان خیس در ارکستر بنوازند! بیخیال، بیاید بهش فکر نکنیم...

به طور مشابه تعریق، گرد و غبار و واکن‌های شیمیایی میتونن باعث سرخوردن بیشتره هم بشن! بماند که ما فلوت نوازان گاهی دچار اصطلاح: «لب یا چانه سیاه» هم می شویم! که حتما در مقاله‌ای دیگر بطور جداگانه در موردش صحبت خواهیم کرد.

آیا لب شما داغ و مرطوب است؟

در مورد تمام مطالب بالا مهم‌ترین نکته که میتونم اشاره کنم، این است که ناحیه اطراف چانه‌تان، لب‌هایتان و لیپ پلیت فلوت را، قبل و در هنگام نوازندگی خشک کنید. همچنین در ادامه شما نیاز دارید که مطمئن شوید که فلوت‌تان از ناحیه داخل و بیرون کاملاً تمیز است. پس از پایان نواختن، توجه ویژه‌ای داشته باشید که روغن و چربی از طرف پوستتان بر روی لیپ پلیت فلوت باقی نمانده باشد.

نوازندگان سازهای مختلف از جمله فلوت نوازان باید نکات و تجربیات زیادی مثل این مورد را بیاموزند. لب و چانه لغزنده و عرق کرده به اندازه مشکل دستهای سرد جدی است! ولی نباید اجازه دهید که اینگونه مشکلات بر شما غلبه کنند. این مسائل کاملاً طبیعی هستند و مهمتر اینکه شما می‌توانید به راحتی آنها را برای خود حل کنید.