مقدمه

فلوتیست، پویان فرزین مقاله ای تحت عنوان «تاثیر فرم تاج سرساز بر کیفیت صدای فلوت» را از وبلاگ فلوت‌های پاول ترجمه کرده. به امید اینکه براتون مفید واقع بشه.

وزن و جنس تاج و تأثیر آن بر صدای فلوت کلیددار

همه قسمت‌ های تشکیل دهنده head joint (سرساز) یک فلوت کلید دار، در رنگ و شخصیت صدای فلوت موثر هستند. crown (تاج) سرساز نیز از این قاعده مستثنا نیست. فاکتور وزن، فرم و متریال ساخت تاج یک فلوت، بر صدای فلوت تاثیر میگذارد. در بیشتر موارد، تاج سنگین تر، منجر به تولید صدایی تیره تر و پخته تر می شود. به همین دلیل بسیاری از نوازندگان فلوت ترجیح میدهند که از تاج سنگین، ساخته شده با طلای ۱۹٫۵ ایار استفاده کنند. اما اغلب سرساز‌هایی با تاج سنگین تر، اندکی دیرتر به تولید صدا جواب میدهند.

فرم تاج و تأثیر آن بر صدای فلوت‌های کلیددار

فرم تاج نیز بر رنگ و کیفیت صدای فلوت تاثیر میگذارد.
تاجی که صاف و در قسمت وصل شدن به چوب پنبه سرساز توخالی باشد، بیشتر از تاجی که گرد و توپر است به فلوت امکان لرزش میدهد. بعضی نوازندگان ترجیح میدهند با سازی بنوازند که دارای تاج گرد و توپر است. چرا که این نوع تاج ها منجر به تولید صدایی تمیز تر و نرم تر می شوند.

نتیجه گیری

با این حال، معیار قطعی برای قضاوت خوب بودن صدای فلوت مبنی بر انتخاب یک نوع تاج خاص وجود ندارد. درست مثل انتخاب یک سرساز، بحث بر سر سلیقه شخصی است. امتحان کردن تاج های مختلف بسیار جذاب است و اگر ترکیب آن با سر ساز، درست اتفاق بیافتد، سبب دستیابی به صدایی دلنشین برای صاحب فلوت خواهد شد.

مترجم:  پویان فرزین