اکثر نوازندگان فلوت در حین ادامه کلاسهای موسیقی خود، دائماً روی صداسازی و سونوریته کار می‌کنند. رازهای تنفسی زیادی برای نوازندگان فلوت وجود دارد که می‌توانید یاد بگیرید و از نواختن فلوت بیشتر از قبل لذت ببرید. یادآوری این نکته که این ساز به همان زیبایی که شنیده می‌شود، می‌تواند نواخته شود، به ما کمک می‌کند تا به طور مداوم تلاش کنیم. نفسگیری صحیح و پشتوانه دائمی هوا، اساسی‌ترین سرمایه‌ای است که یک نوازنده برای تولید صدایی زیبا از فلوت دارد. این فنون نفس‌گیری در این مسیر به نوازندگان این ساز کمک خواهد کرد.

فرایند مشخصی وجود دارد که بدن شما باید طی کند و یاد بگیرد تا نواختن فلوت برای شما راحت‌تر و موثرتر شود. در ابتدا ممکن است احساس کنید که نفس کافی برای تولید یک صدای زیبا ندارید، ولی پس از کمی ساده‌سازی و یادگیری برخی فنون نفسگیری، نواختن فلوت برایتان آسان و فوق‌العاده سرگرم‌کننده می‌شود!

سرگیجه هنگام فلوت زدن

اگر یک نوازنده فلوت تازه کار هستید، در ابتدای راه ممکن است که موقع نواختن فلوت احساس سرگیجه کنید. ممکن است فکر کنید که مشکل از شماست و سعی کنید چشمانتان را ببندید تا کمتر این حس را تجربه کنید. ولی نگران نباشید! خبر خوب این است که در نهایت این سرگیجه پس از مدتی برطرف خواهد شد، اما اگر زمان زیادی فلوت نزنید، این سرگیجه مجددا برمی‌گردد. به عنوان مثال، اگر به تعطیلات بروید و بعد از چند هفته دوباره شروع به نواختن فلوت کنید، احتمالاً در نفسگیری دچار مشکل می‌شوید!

اهمیت ساپورت هوا و هماهنگی اعضا

بهتون میگیم که چرا این اتفاق به این شکل می‌افتد. یکی از نکات مهم در فرایند نفسگیری این است که باید روی اندازه باز شدن دهان و به دست آوردن مقاومت مناسب پشت لبهایتان تمرکز کنید. همچنین اینکه، فرایند نفسگیری می‌بایست از طریق دیافراگم اتفاق بی‌افتد پس شما بعنوان یک نوازنده ساز بادی، باید طریقه صحیح نفسگیری از دیافراگم را بی‌آموزید. زمانی که یاد بگیریم که چطور اعضای بدنمان بجای اینکه علیه‌مان باشند، در خدمت و کنترل‌مان باشند، همه چیز شروع به شکل‌گیری می‌کند.

وضعیت بدنی عالی و صحیح  برای نفس گیری آسان ضروری است

وضعیت بدنی عالی چیست؟ برای اینکه در یک حالت بدنی موثر جهت فلوت نوازی قرار بگیرید، می‌توانید یک خط مستقیم از دنبالچه تا نوک سرتان را تجسم کنید. این تکنیک را می‌توانید با انجام حرکات کششی افزایش قد به سمت بالا، بدون خم کردن کمر یا فشار دادن سینه‌تان رو به بیرون امتحان کنید. سعی کنید از یک دیوار به عنوان صاف کننده کمک بگیرید. برای اغلب مردم اینکه کمی خم شوند وخمیده بمانند امری عادی است. اما ما می‌دانیم که صاف کردن بدن در حین نواختن فلوت به کل کار کمک می‌کند.
برای یک نوازنده فلوت امکان‌پذیر و ضروری است که فرم بدن خود را در حالت نشسته هم، دقیقا به همان اندازه حالت ایستاده متعادل و صاف نگه دارد. همیشه سر خود را بالا و همراستای کمر خود بطور عمودی نگه دارید و چانه خود را پایین‌تر از سطح شانه قرار ندهید. هنگامی که وضعیت بدنی خوب به دست آید، به مرور زمان احساس راحتی و آرامش بیشتری می‌کنید. سعی کنید یک ریسمان متصل به سقف را که به بالای سرتان بسته شده است تجسم کنید. این همان فوت و فنی است، که به شما برای پیشرفت کمک می‌کند. فراموش نکنید که دست یافتن به عادات وضعیت بدنی درست، اولین قدم برای آغاز نفسگیری مناسب است.