اشتباهات شما در نواختن فلوت، به مرور زمان به عادت‌های غلط نوازندگی شما تبدیل می شوند. در این مرحله است که اصلاح این عادتها، بسیار دشوار و زمان‌بر خواهد بود.

در این مقاله سعی می‌کنیم رایج‌ترین اشتباهات و عادتهای غلط نواختن فلوت را مطرح کرده و به بحث بکشیم.
اگر شما هم تجربه ای از اصلاح ایرادات نوازندگی خود دارید، در بخش نظرات همین صفحه با بقیه نوازندگان فلوت به اشتراک بگذارید.

چرخیدن مچ و انگشت شست دست راست

یکی از رایج‌ترین مشکلات نگه داشتن فلوت این است که انگشت شست دست راستتان از لبه فلوت بیرون بیاید. این اتفاق دقیقا زمانی بیشتر رخ می‌دهد که مچ دستتان هم بیش از حد به سمت جلو خم شود.

حتی اگر یک نوازنده تازه کار هم باشید، به راحتی می‌توانید به خاطر بسپارید که مچ و انگشتان دستتان در موقعیت صحیح، بر روی ساز قرار بگیرند. این موضوع اساساً ربطی به آناتومی شما ندارد. بلکه به عادتی بستگی دارد که از روز اول در شما بشکلی صحیح یا غلط نهادینه می‌شود.

ولی متاسفانه هیچ راه حل واحدی برای همه نوازندگان وجود ندارد. پس خیلی خوب است که از استاد فلوت‌ خودتون بخواهید که این موضوع را ارزیابی کند. ممکن است استاد شما راه حلهای مناسبی بر اساس آناتومی شما داشته باشد.

راه حل احتمالی دیگر، تنظیم مجدد سرساز فلوت کلیددار است. از استاد فلوت‌تان بخواهید، به شما در این موضوع کمک کند. شاید شما مچ دست راستتان را برای پیدا کردن پوزیشن راحت‌تر بسمت بیرون یا داخل می چرخانید. تنظیم مجدد سرساز فلوت، این امکانن را به شما می‌دهد تا تعادل مناسبی بین بخشی از بازوی خود و فلوت‌تان ایجاد کنید. همین امر مشکل مچ دست و انگشت شست شما را اصلاح می‌کند.عادت‌های غلط و اشتباهات رایج در نواختن فلوت!

چپ و راست بودن شست دست راست

شست دست راست شما، درست باید در زیر موقعیت انگشت اشاره دست راستتان قرار بگیرد. نه چپ‌تر، نه راست‌تر از انگشت اشاره تان. اگر شما به غلط عادت کرده‌اید، انگشت شستتان را جلوتر یا عقب‌تر از راستای انگشت اشاره‌تان قرار دهید، کمی سخت است که آنرا در موقعیت صحیح قرار داده و به موقعیت غلطش حرکت ندهید.

خرید یک عدد جا شستی | Thumbport راه حل تصحیح این عادت غلط در شما می‌باشد. این وسیله به پایین فلوت شما متصل میشود. انگشت شست دست راست را در جای درست نگه میدارد و موجب کاهش فشار و راحتی شما می‌گردد. ولی این ابزار در بازار ایران موجود نیست. پس بهتر است خودتان بطور موقت بفکر چسباندن یک برچسب برجسته در زیر لوله فلوت‌تان باشید. بطوریکه به مدت یکهفته، وسط انگشت شستتان، بر روی لبه برجسته این برچسب و در موقعیت صحیح خود قرار بگیرد. ظرف مدت کوتاه این چند روز، حتی با برداشتن برچسب متوجه می‌شوید که عادت غلط شما بکلی برطرف شده است.

بالا آوردن شانه‌ها و آرنج‌ها در هنگام اجرا

آرنج و شانه های خود را در هنگام اجرا پایین نگه دارید. شما ممکن است شانه های خود را در هنگام اجرا به سمت بالا بیاورید، در حالی که اصلاً متوجه آن نیستید! این موضوع می‌تواند تنش زیادی در شانه های شما ایجاد کند و تنفس صحیح شما در هنگام فلوت زدن را مختل کند.

ریلکس بودن شانه‌ها در هنگام نواختن فلوت

خم شدن سر به سمت جلو و پایین

پایین افتادن سر در لحظه نواختن فلوت، یکی از مشکلات رایج نوازندگان این ساز می‌باشد. در هنگام تمرین، کمر و پشت سرتان را به یک دیوار تکیه دهید. سعی کنید حس درست ایستادن را همچون ایستادن در یک صف بصورت یک عادت در خود نهادینه کنید.

صاف نگه داشتن کمر و سر هنگام نواختن فلوت