اشتباهات شما در نوازندگی فلوت، به مرور زمان بصورت عادت های غلط در پوزیشن نوازندگی شما نهادینه و ثبت می شوند و در آن مرحله است که اصلاح و تغییر این عادت های اشتباه، بسیار دشوار و زمان خواهد بود.
در این مقاله سعی می کنیم رایج ترین اشتباهات و عادتهای غلط در نوازندگی فلوت کلیددار را مطرح کرده و بحث کنیم. اگر شما هم تجربه ای از اصلاح ایرادات نوازندگی خود دارید، در بخش نظرات همین صفحه با بقیه نوازندگان فلوت به اشتراک بگذارید.

چرخیدن مچ و انگشت شست دست راست

یکی از رایج ترین مشکلات در هنگام نگه داشتن فلوت این است که انگشت شست دست راستتان از لبه فلوت بیرون بیاید. این اتفاق دقیقا زمانی بیشتر رخ می دهد که مچ دستتان را هم بیش از حد به سمت جلو بچرخانید.
حتی اگر یک نوازنده تازه کار هم باشید، به راحتی می توانید به خاطر بسپارید که مچ و انگشتان دستتان در موقعیت صحیحی بر روی ساز قرار بگیرند و این موضوع اساساً ربطی به آناتومی شما ندارد، بلکه به عادتی بستگی دارد که از روز اول در شما بشکلی صحیح یا غلط نهادینه می شود.
ولی متاسفانه هیچ راه حل واحدی برای همه نوازندگان فلوت وجود ندارد. پس خیلی خوب است که از استاد فلوت تان بخواهید که این موضوع را ارزیابی کند. ممکن است معلم فلوتتان راه حلهای مناسبی بر اساس آناتومی شما داشته باشد.
راه حل احتمالی دیگر، تنظیم مجدد سرساز فلوت کلیددار شما می باشد. از معلم فلوت تان بخواهید که به شما در این موضوع کمک کند. شاید شما مچ دست راستتان را برای پیدا کردن پوزیشن راحت تر بسمت بیرون یا داخل می چرخانید. تنظیم مجدد سرساز فلوت کلیددار به شما این امکان را می دهد که تعادل مناسبی بین بخشی از بازوی خود و فلوت تان ایجاد کنید که مشکل مچ دست و انگشت شست شما را اصلاح کند.آموزش فلوت کلیددار

چپ و راست بودن شست دست راست

شست دست راست شما، درست باید در زیر موقعیت انگشت اشاره دست راستتان قرار بگیرد. نه چپ تر، نه راست تر از انگشت اشاره تان. اگر شما به غلط عادت کرده اید که انگشت شستتان را جلوتر یا عقب تر از راستای انگشت اشاره دست راست خود قرار بدهید، بسیار سخت است که انگشت شست خود را در موقعیت صحیح قرار داده و به موقعیت غلطش حرکت ندهید.
خرید یک عدد جا شستی | Thumbport راه حل تصحیح این عادت غلط در شما می باشد. این وسیله به پایین فلوت شما متصل میشود و انگشت شست دست راست خودتان را در جای درست خود نگه میدارد و موجب راحتی انگشت شما و کاهش فشار بر روی آن می گردد. ولی این ابزار در بازار ایران موجود نمی باشد، پس بهتر است خودتان بطور موقت بفکر چسباندن یک عدد برچسب برجسته در زیر لوله فلوت تان باشید، بطوریکه به مدت فقط یکهفته، وسط انگشت شستتان، بر روی لبه برجسته این برچسب و در موقعیت صحیح خود قرار بگیرد. ظرف مدت کوتاه این چند روز، حتی با برداشتن این برچسب متوجه می شوید که عادت غلط شما بکلی برطرف شده است.

بالا آوردن شانه‌ها و آرنج‌ها در هنگام اجرا

آرنج و شانه های خود را در هنگام اجرا پایین نگه دارید. شما ممکن است شانه های خود را در هنگام اجرا به سمت بالا بیاورید، در حالی که اصلاً متوجه آن نیستید! این موضوع می‌تواند تنش زیادی در شانه های شما ایجاد کند و تنفس صحیح شما در هنگام فلوت زدن را مختل کند.

آموزش فلوت

خم شدن سر به سمت جلو و پایین

افتادن سر به سمت پایین در هنگام اجرا، یکی از مشکلات رایج نوازندگان فلوت می باشد. در هنگام تمرین، با تکیه دادن کمر و پشت سرتان به یک دیوار، سعی کنید با کمر و سرخود اینقدر بازی کنید تا اینکه بتوانید حس درست ایستادن را همچون ایستادن در یک صف بصورت یک عادت در خود نهادینه کنید.

آموزش فلوت کلیدی