انواع و اقسام فلوت‌ها وجود دارند که این امکان را به ما می دهند، در هر سنی بتوانیم یادگیری فلوت را شروع کنیم.
برای بزرگسالان همین قدر کافی است که با یک فلوت سایز استاندارد شروع کنند اما کودکانی که هنوز به رشد کامل نرسیده‌اند، نمی توانند به تمامی کلیدها دسترسی پیدا کنند، لذا برای نوازنده‌های کوچک چند گزینه موجود می باشد.

سن ۳ تا ۵ سالگی
کودکان به محض اینکه بتوانند با همه انگشتان شان تمامی سوراخهای روی فلوت هایی مثل ریکوردر | Recorder را بپوشانند و بتوانند به درستی در فلوت بدمند، بلافاصله می‌توانند یادگیری فلوتی مثل ریکوردر سوپرانو را آغاز کنند. کودکانی که به این قابلیت می رسند، توصیه می شود که فلوت را حتی با یادگیری یک فلوت پیشرفته تر مثل فایف | Fife به عنوان مقدمه ادامه دهند.

سن ۶ تا ۷ سالگی
دست و بازوی یک کودک در بازه سنی بین ۶ تا ۷ سال به اندازه کافی بزرگ شده است که به او اجازه دهد با یک مدل فلوت خلاصه شده از یک فلوت استاندارد شروع کند. یعنی می تواند با یک فلوت با سر ساز منحنی در اصطلاح عصایی یادگیری را شروع کند.
عده زیادی از مردم جهت برآورد هزینه چنین سازی با این شرایط برای کودک خود در این سن و سال همچنان تردید دارند. اگر شما نیز چنین مشکلی دارید، ما همچنان شروع کردن با یک فایف یا ریکوردر را به شما پیشنهاد میکنیم.

سن ۸ تا ۱۰ سالگی
کودکان می توانند به صورت عادی نوازندگی فلوت را در این بازه سنی با فلوت های سایز استاندارد شروع کنند.


فلوت برای کودکان خردسال
فلوت های مستقیم و عصایی شکل
برای نوازندگان خردسال که تازه شروع به نواختن فلوت کرده‌اند، فلوت‌هایی با سرساز منحنی گزینه بسیار مناسبی است. تا زمانی که  به رشد کافی رسیده و بتوانند فلوت سایز استاندارد را براحتی به دست بگیرند و بنوازند.
یک آزمون ساده که به کمک آن می توانیم تعیین کنیم، آیا یک نوازنده می تواند از فلوت استاندارد استفاده کرده یا باید از فلوت با سر ساز عصایی استفاده کند، این است که : اجازه دهید نوازنده فلوت را در پوزیشنی مثل حالت نواختن، در دست نگه دارد، این موضوع از طرفی کمک می کند تا نوازنده متوجه شود که آیا وزن ساز برای او مناسب است؟ یا خیر. در صورتی که در حال حاضر فلوتی در دسترس ندارید، نتیجه سنجش برایتان تخمینی خواهد بود. دستورالعملهای این صفحه می تواند برای شما بسیار مفید باشد.
بازار فلوت‌های سایز کوچک ویژه کودکان در سالهای اخیر رشد بسیاری داشته و گزینه‌های متنوعی را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است؛ مثل فلوت فایف | Fife ، فلوت‌های پلاستیکی و همچنین فلوت های فلزی با سر ساز منحنی و فلوت های فلزی با سر ساز مستقیم که البته پیش‌تر در مورد آنها صحبت کردیم.
بحث های زیادی در مورد محصولات فعلی موجود در بازار وجود دارد و بسیاری از متخصصان و منتقدین در مورد نظرات خود در مورد این سازها بسیار جدی و مصمم هستند. از این گذشته اگر معایب موجود در ساز موجب انصراف نوازنده تازه‌کار از یادگیری و نواختن شود، این ساز چه فایده‌ای خواهد داشت؟

نحوه اندازه گیری ابعاد ساز برای نوازنده

برخی نوازندگان کودک و خردسال ممکن است انقدر بزرگ نشده باشند که بتوانند یک فلوت اندازه استاندارد را به راحتی بنوازند و حتی ممکن است بعضی از آنها به اندازه‌ای رشد نکرده باشند کی حتی بتوانند یک فلوت با سر ساز منحنی را بنوازند!
یک راه ساده برای فهمیدن این موضوع که آیا فرد به رشد کافی برای نواحتن یک فلوت استاندارد رسیده یا خیر، این است که ابتدا به یک خط کش که روی آن عدد ۲۵ سانتی متر و ۴۰ سانتی متر معلوم باشد، به عنوان نقاط اندازه گیری  نیاز داریم.
سپس از نوازنده بخواهید موارد زیر را انجام دهد :
در ابتدا مقابل خط کش بایستد، مستقیم به جلو نگاه کند، خط کش باید کاملا افقی بوده و عدد صفر وسط لب نوازنده قرار بگیرد و امتداد خط کش به سمت راست نوازنده باشد. آرنج را به سمت پایین نگه داشته و دست راست را به سمت بالا برده و انگشت اشاره‌اش را به سمت بالا نشانه بگیرد.
انگشت اشاره دست راستش را بر روی خط کش قرار داده. و سپس انگشت را به روی عدد ۴۰ یا ۲۵ سانتیمتر حرکت دهد. با در نظر گرفتن محل انگشت گذاری روی خط کش اگر آرنج نوازنده بیش از ۹۰ باز شود تا به عدد مورد نظر برسد در این صورت نوازنده برای استفاده از یک فلوت استاندارد بسیار کوچک است.
و در صورتی که نوازنده بتواند به راحتی انگشت خود را روی ۲۵ سانتی‌متر قرار داده و زاویه رانجش بیشتر از 90 درجه باز نشود، در این صورت می تواند فلوتی با سر ساز منحنی بنوازد و اگر نوازنده بتواند به روی عدد ۴۰ سانتی متر انگشت گذاری کرده در حالی که زاویه رانجش بیشتر از 90 درجه باز نشود، این نوازنده می تواند با فلوت سایز استاندارد و سرساز مستقیم شروع به نوازندگی کند.

نظر شما در این مورد چیست؟
تجارب و توصیه های خودتون رو برامون در کامنت همین صفحه بنویسید...