در چه سنی می‌توانیم یادگیری فلوت را آغاز کنیم؟

انواع و اقسام فلوت‌ها وجود دارند که این امکان را به ما می‌دهند، تقریبا در هر سنی بتوانیم یادگیری فلوت را شروع کنیم.
برای بزرگسالان همین قدر کافی است که با یک فلوت سایز استاندارد شروع کنند. اما کودکانی که هنوز به رشد کامل نرسیده‌اند، نمی‌توانند به تمامی کلیدها دسترسی پیدا کنند. لذا برای نوازنده‌های کوچک چند گزینه موجود است.

آغاز یادگیری فلوت در سن ۳ تا ۵ سالگی

کودکان به محض اینکه بتوانند با همه انگشتان‌شان تمامی سوراخهای روی فلوتهایی مثل ریکوردر | Recorder را بپوشانند، بتوانند به درستی در فلوت بدمند، بلافاصله می‌توانند یادگیری فلوتی مثل ریکوردر سوپرانو را آغاز کنند. کودکانی که به این مرحله می‌رسند، توصیه می‌شود که فلوت را حتی با ادامه یک فلوت پیشرفته‌تر مثل فایف | Fife به عنوان پیش زمینه‌ای قبل از فلوت کلیددار ادامه دهند.

آغاز یادگیری فلوت در سن ۶ تا ۷ سالگی

دست و بازوی یک کودک در بازه سنی ۶ تا ۷ سال به اندازه کافی بزرگ شده است. بنابراین میتواند با یک مدل فلوت کوچک شده از فلوت استاندارد شروع کند. فلوتهایی با سرساز منحنی که در اصطلاح به آنها سرساز عصایی گفته میشود.

عده زیادی از مردم جهت برآورد هزینه چنین سازی برای کودک خود در این سن و سال همچنان تردید دارند. اگر شما نیز چنین مشکلی دارید، ما همچنان شروع کردن با یک فایف یا ریکوردر را به شما پیشنهاد میکنیم.

نگاهی بیندازید به مقاله فلوت‌های هنرجویی مناسب برای نوازندگان تازه وارد

آغاز یادگیری فلوت در سن ۸ تا ۱۰ سالگی

کودکان می‌توانند به صورت عادی نواختن فلوت را در این بازه سنی با فلوت‌های سایز استاندارد شروع کنند.

سن مناسب شروع یادگیری فلوت در کودکان

فلوت مناسب کودکان خردسال، فلوتهای مستقیم یا عصایی شکل

برای نوازندگان خردسال که تازه شروع به نواختن فلوت کرده‌اند، فلوت‌هایی با سرساز منحنی گزینه بسیار مناسبی است. تا زمانی که  به رشد کافی رسیده و بتوانند فلوت سایز استاندارد را براحتی دست بگیرند و بنوازند.

یک آزمون ساده وجود دارد که به کمک آن می توانیم تعیین کنیم، آیا یک نوازنده می‌تواند از فلوت استاندارد استفاده کند؟ یا باید از فلوت با سر ساز عصایی شکل استفاده کند؟؟

برای اینکار اجازه دهید نوازنده فلوت را در پوزیشنی مثل حالت نواختن، در دست نگه دارد. این موضوع از طرفی کمک می‌کند تا نوازنده متوجه شود که آیا وزن ساز برای او مناسب است؟ یا خیر. در صورتی که در حال حاضر فلوتی در دسترس ندارید، نتیجه سنجش برایتان تخمینی خواهد بود. دستورالعملهای این صفحه می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

بازار فلوت‌های سایز کوچک ویژه کودکان در سالهای اخیر رشد بسیاری داشته و گزینه‌های متنوعی را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. مثل فلوت فایف | Fife، فلوت‌های پلاستیکی و همچنین فلوت‌های فلزی با سر ساز منحنی و فلوتهای فلزی حتی با سر ساز مستقیم!

بحث های زیادی در مورد محصولات فعلی موجود در بازار وجود دارد. بسیاری از متخصصان و منتقدین در مورد نظرات خود در مورد این سازها بسیار جدی و مصمم هستند. از این گذشته اگر معایب موجود در ساز موجب انصراف نوازنده تازه‌کار از یادگیری و نواختن شود، این ساز چه فایده‌ای خواهد داشت؟

چه اندازه فلوتهایی مناسب کودکان است؟

نحوه اندازه‌گیری ابعاد ساز مناسب برای نوازنده

برخی نوازندگان خردسال ممکن است آنقدر بزرگ نشده باشند که بتوانند یک فلوت اندازه استاندارد را به راحتی بنوازند. حتی ممکن است بعضی از آنها به اندازه‌ای رشد نکرده باشند که بتوانند یک فلوت با سرساز منحنی را بنوازند!

یک راه ساده برای فهمیدن این موضوع که آیا فرد به رشد کافی برای نواحتن یک فلوت استاندارد رسیده یا خیر، این است که: با استفاده از یک خط کش که روی آن عدد ۲۵ سانتی متر و ۴۰ سانتی متر معلوم باشد، به عنوان نقاط اندازه‌گیری آورده. سپس از نوازنده بخواهید موارد زیر را انجام دهد :

در ابتدا مقابل خط کش بایستد، مستقیم به جلو نگاه کند. خط کش باید کاملا افقی بوده و عدد صفر وسط لب نوازنده قرار بگیرد. امتداد خط کش به سمت راست نوازنده باشد. آرنج را به سمت پایین نگه داشته و دست راستش را به سمت بالا ببرد. انگشت اشاره‌اش را به سمت بالا نشانه بگیرد.

انگشت اشاره دست راستش را بر روی خط کش قرار داده. سپس انگشتش را به روی عدد ۴۰ یا ۲۵ سانتیمتر حرکت دهد. با در نظر گرفتن محل انگشت‌گذاری روی خط‌ کش، اگر آرنج نوازنده بیش از ۹۰ درجه باز شود تا به عدد مورد نظر برسد در این صورت نوازنده برای استفاده از یک فلوت استاندارد بسیار کوچک است.

در صورتی که نوازنده بتواند به راحتی انگشت خود را روی ۲۵ سانتی‌متر قرار دهد. یعنی زاویه رانجش بیشتر از 90 درجه باز نشود، در این صورت می‌تواند فلوتی با سر ساز منحنی بنوازد. ولی اگر نوازنده بتواند به روی عدد ۴۰ سانتی متر انگشت گذاری کرده در حالی که زاویه رانجش بیشتر از 90 درجه باز نشود، این نوازنده می‌تواند با فلوت سایز استاندارد و سرساز مستقیم شروع به نوازندگی کند.

نظر شما در این مورد چیست؟
تجارب و توصیه های خودتون رو برامون در کامنت همین صفحه بنویسید...