پنجمین کنکور نوازندگی فلوت توسط انجمن فلوت ایران به دبیری هنری آذین موحد از ۲۴ تا ۳۱ فروردین در تالار آوینی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
آذین موحد، عضو هیأت علمی گروه موسیقی دانشگاه تهران و بنیانگزار انجمن فلوت ایران در مورد این مسابقه توضیح داد: «انجمن فلوت ایران که کانون متمرکز بر فعالیت‌های تخصصی نوازندگی فلوت در پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران است، پنجمین کنکور حرفه‌ای خود را از تاریخ ۲۴ تا ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ در تالار آوینی پردیس هنرهای زیبا برگزار خواهد کرد. این مسابقه هر چهار سال توسط انجمن فلوت ایران برگزار می‌شود و هدف آن آشنا کردن نوازندگان ایرانی با استانداردهای حرفه‌ای نوازندگی فلوت کلاسیک و همچنین معیارهای حضور در کنکورهای بین‌المللی و آشنایی با نحوه داوری در کنکورهای بین‌المللی است.»
ریاست هیأت داوران را کوشیار شاهرودی، فلوتیست برجسته ایرانی و استاد فلوت در کنسرواتوار رؤان فرانسه بر عهده دارد. محمد شله‌چی استاد پیانو در گروه موسیقی دانشگاه تهران و آمین فیض‌آبادی آهنگساز ایرانی عضو آکادمی آهنگسازان برلین هنرمندان دیگری هستند که در این مسابقه در قالب اعضای داوران به قضاوت خواهند پرداخت.
او درباره مراحل این کنکور گفت: «این کنکور در سه مرحله برگزار خواهد شد و ۱۸ شرکت‌کننده که سن آنان تا زمان برگزاری کنکور بیش از ۳۰ سال نخواهد بود در آن ثبت نام کرده‌اند. شرکت‌کنندگان در این کنکور شامل ۴ نوازنده فلوت از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، یک نوازنده فلوت از دانشگاه فرهنگ و هنر واحد ۱، دو شرکت‌کننده از هنرستان هنرهای زیبای اصفهان، یک فلوتیست از دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی، یک نوازنده فلوت از دانشگاه هنر، یک نفر از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد، یک نفر فارغ‌التحصیل هنرستان موسیقی دختران، یک نفر از آموزشگاه نغمه گشایش، ۴ شرکت‌کننده از دبیرستان‌های ایران، یک نفر از دانشگاه کنبرای استرالیا و دیگری از اکول نرمال موسیقی پاریس ثبت نام کرده‌اند. این اولین باری است که کنکور نوازندگی در ایران میزبان رقابت‌کننده خارجی می باشد.»
آذین موحد در مورد تاریخ برگزاری مراحل مختلف این کنکور توضیح داد: «مرحله اول ۲۴ فروردین، مرحله دوم ۲۷ فروردین و مرحله سوم در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد. زمان برگزاری مسابقات از ساعت ۱۱ تا ۱۷ در تالار آوینی پردیس هنرهای زیبا خواهد بود. کنکورهای انجمن فلوت ایران، همان‌گونه که از مراحل شرکت و رپرتوار آن مشخص است، برای نوازندگان جوانی برنامه‌ریزی می‌شود که به اصول نوازندگی حرفه‌ای چیره شده باشند و برای شناخت قابلیت‌های خود در ارتباط با کنترل اجرا، تفسیر موسیقی، مدیریت کاربرد تکنیک‌های مختلف در حین نوازندگی، برخورد حرفه‌ای با صحنه، و اجرای قطعات از کلیه‌ی دوره‌های موسیقی در فواصل زمانی کوتاه، تصمیم به شرکت در این مسابقه می‌گیرند.»
او در مورد قطعات اجرایی گفت: «قطعات مرحله اول این کنکور شامل واریاسیون‌های قطعه «فولی دسپاین» اثر مرن مره، «رندو موتزارت ک .۱۸۴»، و «کاپریس شماره ۳۰ از اپوس ۱۰۷» کارگ الرت است. در مرحله دوم شرکت‌کنندگان به اجرای کامل یکی از کنسرتوهای راینکی، نیلسون و یا دوین خواهند پرداخت و در مرحله سوم اجرای قطعه معاصر «In V Acts» آمین فیض‌آبادی به علاوه اجرای یک کنسرت ۳۰ دقیقه‌ای به انتخاب داوطلب که در آن اجرای یک قطعه فلوت و پیانو از دوره امپرسیونیزم اجباری است.»
دبیر هنری انجمن فلوت ایران، آذین موحد در مورد چرایی حضور تعداد اندکی از نوازندگان فلوت در این کنکور اظهار کرد: «ایجاد بسترهای مناسب برای تجربه استانداردهای بین‌المللی توسط فلوتیست‌های ایرانی از وظایف انجمن فلوت ایران است و این انجمن بدون در نظر گرفتن تعداد شرکت‌کنندگان در برنامه‌های خود و با تعهد به پیاده‌کردن کیفی پارامترهای فرهنگی هنر موسیقی، وظیفه خود می‌داند که فرصت تجربه نوازندگی بر اساس معیارها و سنن بین‌المللی را برای آن دسته از نوازندگان ایرانی که تمایل و قابلیت تجربه این استانداردها را دارند، فراهم کند. جای تعجب نیست که ۴ نفر از افرادی که در این کنکور ثبت نام کرده بودند، قبل از برگزاری، صحنه رقابت را ترک کرده و انصراف داده‌اند. انجمن فلوت ایران حتی چنین تجربه‌هایی را در کارنامه نوازندگان جوان بسیار مثبت تلقی می‌کند، زیرا نشان‌دهنده عزم آنان برای ورود به چرخه‌های حرفه‌ای نوازندگی فلوت و آشنا شدن با استانداردهای بین‌المللی و نه معیارهای اقتصادی در ایران می‌پندارد و تلاش و ممارست برای شرکت در این کنکور را تصمیم جوانان شرکت‌کننده در ایجاد چالش واقعی برای رشد و تحول خود به سمت معیارهای واقعی هنر که در جهان شناخته شده است می‌داند. البته جای تعجب است که جوانان بسیاری در صحنه‌های رسمی موسیقی در کشور همچون ارکسترهای مختلف، پروژه‌های سرمایه‌گزاری شده موسیقی، تدریس در هنرستان‌ها و در دانشگاه‌های علمی کاربردی مشغول به کار هستند و از نظر سنی شرایط شرکت در این کنکور را دارند، اما هیچ‌یک عزم شرکت در یک کنکور با استانداردهای بین‌المللی را نداشته و تمایلی به چالش نوازندگی حرفه‌ای فلوت، آن‌گونه که در جهان مرسوم است نشان نداده‌اند.»
موحد در پایان در مورد برگزاری مسترکلاس و شرایط ثبت نام گفت: «انجمن فلوت ایران همزمان با برگزاری این کنکور، در ساعات خارج از اجرای مسابقه، به برگزاری مسترکلاس نوازندگی فلوت توسط کوشیار شاهرودی، کلینیک نوازندگی فلوت توسط آذین موحد، و کارگاه آشنایی با نوازندگی فلوت معاصر توسط کلاریز کشاورز، کارشناس ارشد نوازندگی فلوت از دانشگاه میزوری آمریکا را برنامه‌ریزی کرده است.»
علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت نام در این کلاس‌ها در تاریخ‌های ۲۴ و ۲۵ فروردین ۹۸ به گروه موسیقی پردیس هنرهای زیبا مراجعه کنند.