نقش و کارایی فلوت باس

همانطور که از اسم این فلوت پیداست، فلوت باس در واقع تأمین کننده نت‌های فرکانس پایین یک قطعه موسیقی است. این فلوت اغلب در کُر فلوت مورد استفاده قرار می گیرد و به ندرت به عنوان ساز تکنوازی دیده می‌شود.
در سال ۱۹۷۶ آهنگساز و پیانیستی به نام Claude Bolling، موومان کاملی به نام Versatile، برای فلوت باس نوشت.

مجموعه کامل این سوئیت، با عنوان Flute and Jazz Piano برای فلوت | پیانو | درامز | باس.

از آن پس آهنگسازان بیشتری شروع به نوشتن قطعات فلوت باس کردند. ولی همچنان تعداد قطعات نوشته شده با محوریت فلوت باس بسیار معدود است.

فلوت باس را با فلوت استاندارد اشتباه نگیرید!

متاسفانه برخی افراد در ایران، فلوت استاندارد، یعنی فلوتی که از جنس نقره ساخته می‌شود، به اشتباه فلوت باس می‌نامند. در حالی که فلوت باس، عضو بزرگ خانواده فلوت‌‌ها با سر عصایی شکل است. این ساز، گستره صوتی فرکانسهای باس را پوشش می‌دهد.

کوک و گستره صوتی فلوت باس

این فلوت در کوک دو قرار دارد. یک اوکتاو کامل بم‌ تر از یک فلوت استاندارد صدا می‌دهد. گستره صوتی فلوت باس، از نت «دو اوکتاو سوم» پیانو | C3، تا نت «دو اُکتاو ششم» | C6 می‌باشد. یعنی یک اُکتاو پایین تر از دو میانی | C4.

نحوه نُت نویسی برای فلوت باس

آهنگساز، پارت یک فلوت باس را به مانند یک فلوت استاندارد می نویسد. ولی هنگام اجرای قطعه، این فلوت یک اوکتاو بم تر صدا می دهد. بد نیست بدانید که به هنگام نت نویسی، معمولا نت‌های بالاتر از گستره نت «لا اوکتاو ششم» | A6، مورد استفاده قرار نمی گیرند. زیرا این نتها در فلوت باس خوب صدا نمی دهند.

مشکل کوک نت‌های بالا در فلوت باس

شرکت‌های سازنده فلوت، لوله سرساز فلوت باس را مخروطی شکل نمی‌سازند. زیرا سرساز محنی شکل فلوت باس این امکان را به سازندگان فلوت نمی‌دهد. به همین علت نت «ر اوکتاو ششم» | D6 و نت‌های بالاتر از آن، تا حد زیادی با کوک بالاتر صدا می‌دهند. از این رو، نوازندگان برای حل مشکل کوک بالا از تکنیک چرخش زاویه لوله سر ساز استفاده می‌کنند. همچنین این خطای کوک را می‌توان با تغییر شدت دمش در سرساز و یا انگشت‌گذاری‌های ثانویه برطرف کنیم.


آشنایی و معرفی فلوت باس


اندازه و طراحی فلوت باس

در تصویر بالا یک فلوت آلتو و یک فلوت باس را ملاحظه می‌کنید. فلوت باس از فلوت آلتو بزرگ‌تر و دارای صدایی بم تر است. طول یک فلوت باس، تقریبا حدود ۱۴۶ سانتیمتر است. از این رو سر ساز آن را معمولا به فرم منحنی و J شکل می‌سازند. بدین ترتیب دسترسی نوازنده به سوراخ دهانی سرساز فلوت امکان پذیر می‌شود.
فلوت‌های باس معمولا با پای C-foot به جای پای B-foot طراحی و ساخته می شوند. چرا که طول کوتاه‌تر لوله، منجربه کاهش مقاومت آکوستیک ساز میشود. در نتیجه شاهد پاسخگویی سریع‌تر و صدایی درخشان، خواهیم بود. همچنین طول کوتاه‌تر فلوت سبب سبک‌تر شدن ساز شده. در نتیجه نوازنده کمتر از نگه داشتن فلوت خسته می‌شود. در اغلب فلوت‌های باس یک کلید تریل تعبیه می‌شود. این کلید به نوازنده این امکان را می‌دهد که از برخی نت‌های اوکتاو میانی ناپایدار بتواند به سایر نت ها تریل کند.

جنس فلوت باس

بدنه و سرساز فلوت‌های باس را اغلب از جنس آلیاژ نیکل و با روکش نقره می سازند.