نقش و کارایی فلوت باس

همانطور که از اسم پسوند این فلوت پیداست ، یک فلوت باس در واقع تأمین کننده نت های فرکانس پایین یک قطعه موسیقی می باشد. این فلوت اکثر مواقع در ارکستر کُر فلوت مورد استفاده قرار می گیرد و به ندرت به عنوان یک ساز تکنوازی دیده می شود.
در سال ۱۹۷۶ آهنگساز و پیانیستی به نام Claude Bolling ، موومان کاملی به نام Versatile ، در سوئیت Flute and Jazz Piano خود برای فلوت باس نوشت. از آن پس آهنگسازان بیشتری شروع به نوشتن قطعات فلوت باس کردند. ولی همچنان تعداد قطعات نوشته شده با محوریت فلوت باس بسیار معدود است.

فلوت باس را با فلوت استاندارد اشتباه نگیرید!

متاسفانه برخی افراد در ایران، فلوت استاندارد را، یعنی فلوتی که از جنس فلز نقره ساخته می شود و در وب سایت «ایران فلوت» مورد بحث ما قرار دارد، به اشتباه به فلوت باس می شناسند. در حالی که فلوت باس، عضو بزرگ خانواده فلوت‌‌ها با سر عصایی شکل می باشد و گستره صوتی فرکانسهای باس را پوشش می دهد.

کوک و گستره صوتی فلوت باس

این فلوت در کوک دو قرار دارد و یک اوکتاو کامل بم تر از یک فلوت استاندارد صدا می دهد. گستره صوتی این فلوت، از نت «دو اوکتاو سوم» پیانو | C3 ، یعنی یک اُکتاو پایین تر از دو میانی | C4 ، تا نت «دو اُکتاو ششم» | C6 می باشد.

نحوه نُت نویسی برای فلوت باس

آهنگساز ، پارت یک فلوت باس را به مانند یک فلوت استاندارد می نویسد، ولی در واقع هنگام اجرای قطعه، این فلوت یک اوکتاو بم تر صدا می دهد. بد نیست بدانید که به هنگام نت نویسی، معمولا نت های بالاتر از گستره نت «لا اوکتاو ششم» | A6 به علت اینکه در فلوت باس خوب صدا نمی دهند، مورد استفاده قرار نمی گیرند.

مشکل کوک نت های بالا در فلوت باس

از آنجایی که به علت سرساز منحنی شکل فلوت باس، شرکت های سازنده فلوت، لوله ساز را مخروطی شکل نمی سازند، نت نوشته شده «ر اوکتاو ششم» | D6 و نت های بالاتر از آن، تا حد زیادی با کوک بالاتر صدا می دهند. از این رو نوازندگان، برای حل مشکل کوک بالا در این گستره می توانند از تکنیک چرخش زاویه لوله سر ساز و شدت دمش در سرساز و یا انگشت گذاری های ثانویه این نت ها استفاده نمایند.


فلوت باس


اندازه و طراحی

در تصویر بالا یک فلوت آلتو و یک فلوت باس را ملاحظه می کنید. فلوت باس از فلوت آلتو بزرگ تر و دارای صدایی بم تر می باشد. طول یک فلوت باس، تقریبا حدود ۱۴۶ سانتیمتر است. از این رو سر ساز آن را معمولا به فرم منحنی و J شکل می سازند تا دسترسی نوازنده به سوراخ دهانی سرساز فلوت امکان پذیر باشد.
فلوت های باس معمولا با پای C-foot به جای پای B-foot طراحی و ساخته می شوند. چرا که طول کوتاه تر لوله، منجربه کاهش مقاومت آکوستیک ساز و در نتیجه پاسخگویی سریع تر، درخشان، زنده و طنین دار تر شدن صدا می شود. همچنین طول کوتاه تر ساز سبب سبک تر شدن ساز شده و در نتیجه نوازنده کمتر از نگه داشتن فلوت خسته می شود. در اغلب فلوت های باس یک کلید تریل تعبیه می شود که به نوازنده این امکان را می دهد که از برخی از نت های اوکتاو میانی ناپایدار بتواند به سایر نت ها تریل کند.

جنس

بدنه و سرساز فلوت های باس را اغلب از جنس آلیاژ نیکل-نقره و با روکش نقره می سازند.