مقدمه

ویبراسیون نا منظم نوازنده، که به صورت ناآگاهانه بر روی نت های یک ملودی اعمال می شود و گوش دادن به یک قطعه موسیقی در حالیکه، ملودی با نوسان هایی بزرگ و نا منظم، نامفهوم شده‌ است، کار بسیار ناخوشایندی است.
ویبره ی بی حساب و کتاب، بیشتر از این که به زیبایی قطعه بیافزاید، توجه را از ملودی منحرف کرده و به سمت خود جلب می کند.

کلاس درس مارسل مویس

مارسل مویس فلوت نواز بزرگ فرانسوی، یکبار از هنرجویی که برایش مینواخت پرسید: آیا حالت خوب نیست؟! هنرجو پاسخ داد که حالش خوب است و تشکر کرد. وقتی به نواختن ادامه داد، مویس اصرار کرد که اگر می خواهد می‌تواند دراز بکشد. مدتی نگذشت که همه حاضرین و از جمله خود هنرجو متوجه شدند که مویس او را به خاطر ویبره نا منظمش دست انداخته است. این درسی بود که آن هنرجو تا مدت ها فراموشش نمی کرد.

ویبراسیون، تکنیکی غریزی

ویبراسیون، یکی از مواردی است که پس از چندی به صورت غریزی در شما نهادینه میشود. ویبراسیون اشتباه، هنگامی که در نوازندگی شما ریشه کند، ممکن است به سادگی دور از چشم بماند. در حالی که داشتن یک ویبره اصولی و طبیعی، که به صورت غریزی و بدون نیاز به فکر آنرا اجرا می کنید، یک موهبت بزرگ است.

ضبط کنید، گوش دهید

هر از گاهی گوش دادن به صدای ساز خودتان به شما این اطمینان را می دهد که ویبره شما به عاملی مزاحم تبدیل نشده است. در ابتدا به نظر می‌رسد که ویبراسیون یکی از سخت‌ترین تکنیک های نوازندگی بحساب می آید. اما اگر صدای ساز خودتان را ضبط کنید، گوش دادن به ویبره خودتان کمی ساده تر می شود.
تمرینات خود را بر روی ملودی های آرام، ضبط و با دقت گوش دهید. حواستان به آکسان هایی که ممکن است بواسطه ویبره به صورت غیر عمدی در ملودی اعمال کنید، باشد.
توجه داشته باشید که اگر بالاترین نقطه دامنه ویبراسیون شما با شروع نُتی همزمان شود، ممکن است شبیه به یک آکسان به گوش برسد. مخصوصاً اگر دامنه ویبره شما پهن تر باشد.

کنترل ویبراسیون

همچنین به یاد داشته باشید که ویبره را بیش از حد، پایین تر از کوک مرکزی نُت نبرید. با این کار به احتمال زیاد در پایین ترین نقطه ی ویبره، پشتیبانی لازم نفستان را از دست خواهید داد و ماهیچه های تنفسی شما به طرز بی قاعده ای عمل خواهند کرد و این امر منجربه ویبراسیونی ناهموار خواهد شد.
ویبره را نسبتاً کم عمق و تا حد زیادی ظریف نگه دارید و همواره نسبت به پشتیبانی نفس خود هوشیار باشید.