مسعود زنگنه در سال ۱۳۴۹ در تهران از تعلیمات مرحوم استاد حسن رادمرد که از مدرسین موسیقی در دانشکده موسیقی تهران بود استفاده کرد و نحوه تنظیم ارکستر و آهنگسازی را از محضر ایشان و علوم هارمونی و ساز شناسی را در خدمت استاد مصطفی کمال پورتراب فرا گرفت و ردیف های موسیقی را از راه کتاب های تالیف موسی معروفی آموخت.

فلوت، ساز تخصصی ایشان بود و در نواختن اکثر سازها مهارت کافی داشتند. مسعود زنگنه سالها مدرس موسیقی اداره فرهنگ و هنر کرمانشاه در رشته سنتور، فلوت و آواز و سرپرست ارکستر و آهنگساز رادیو کرمانشاه بود و از سال ۱۳۵۷ به بعد که مرکز حفظ و اشاعه موسیقی در کرمانشاه تاسیس شد به عنوان مسئول این مرکز فعالیت خود را با جدیت هر چه تمام تر ادامه داد.

مسعود زنگنه شاگردان زیادی را در زمینه سازهای ایرانی ، سازهای بادی ، سازهای هارمونی و علم موسیقی تربیت کرده است. ایشان برای اولین بار در کرمانشاه ساز فلوت کلید دار را به صورت ساز تخصصی انتخاب کرد و ردیفهای موسیقی ایرانی را با این ساز نواخت. او از جمله اساتیدی بود که موسیقی پاپ را با ساز ایرانی تلفیق کرد.

ایشان همزمان با آغاز جنگ تحمیلی آهنگ های محلی و حماسی متعددی را برای روحیه دادن به رزمندگان اسلام ساختند و همه آن آهنگها را با تمام اعضاء گروه در حضور رزمندگان و در مناطق جنگی اجرا نمودند. سرودهایی چون برادر بسیجی ، از گلوگاه تفنگ و باز هوای وطن از جمله این آثار می باشند. ایشان همچنین به تدریس موسیقی در کرمانشاه اشتغال داشتند و حرفه اصلی شان حسابرسی دادگستری کرمانشاه بود.

استاد زنگنه، مدتی با بیماری سرطان دست و پنجه نرم کرد و در نهایت، صبح روز یکشنبه، ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۵ در بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه دار فانی را وداع گفت.