یان اسكات اندرسون متولد 10 آگوست 1947 میلادی، خواننده‌ اسکاتلندی، آهنگساز و نوازنده ماهر چندین ساز می باشد كه با رهبری گروه موسیقی راک معروف جتروتال | Jethro Tull ، شناخته می‌شود.
در سال 1959 میلادی، خانواده اندرسون ساكن بلك پولِ | Blackpool شهر لنكِشایر | Lancashire شدند. جایی‌ كه یان از 1964 تا 1966 میلادی به كالج هنرهای زیبا در آن شهر می‌رفت.

او در نوجوانی برای یك شركت پخش روزنامه فروشندگی می‌كرد و مجبور بود همیشه كنار قفسه روزنامه‌ها بایستد. خودش بعدها گفت كه آن دوران در وقت ناهار مجله‌های ملودی میكر و نیومیوزیكال اكسپرس را می‌خوانده و از آنها برای نوازندگی در گروه‌های موسیقی الهام می‌گرفته است.
این هنرمند باسابقه از سال ۱۹۶۲ وارد دنیای موسیقی شد. او در ابتدا تحت تاثیر گروه جاز بزرگ پدرش به این سبک علاقه‌مند شد و در ادامه نیز به موسیقی راک گرایش پیدا کرد. او همچنین به‌شدت تحت تاثیر راک اند رول و خصوصا موسیقی الویس پرسلی Elvis Presley قرار داشت.
یان اندرسوندر 1963 میلادی، او از بین دوستان و همكلاسی‌هایش گروه دِ بلِیدز را شكل داد: Barriemore Barlow درامز، John Evan برای كیبورد، Jeffrey Hammond برای بیس و Michael Stephens برای گیتار. آنها یك گروه بلوز ـ سول بودند كه اندرسون به‌عنوان خواننده و نوازنده سازدهنی با آنها همكاری می‌كرد. در آن زمان هنوز با فلوت آشنا نشده بود. در آن زمان اندرسون علاقه شخصی‌اش برای نوازندگی گیتار الكتریك را رها كرد. به قول خودش او این كار را كرد چون «نمی‌توانست به خوبی اریك كلاپتون | Eric Clapton گیتار بزند».
بعدها در یك شوی زنده تلویزیونی به‌طور نمادین او گیتار الكتریك را با یك فلوت عوض كرد. بعد از مدتی كوتاه، استعداد و علاقه خودش را برای نواختن فلوت در سبك‌های بلوز و راك كشف كرد. زمانی كه او آلبوم اول گروه «This Was» را ضبط می‌كرد بیشتر از 6 ماه از فلوت‌نوازی‌اش نگذشته بود. البته تمرین‌های گیتاری كه انجام داده بود به هدر نرفت چون او نوازندگی گیتار اكوستیك را ادامه داد طوری‌ كه می‌توانست ملودی‌های پیچیده و سخت را به خوبی ریتم‌ها اجرا كند. وی در طول عمر كاری‌ اش توانست، به مرور نواختن ساكسیفون سوپرانو، ماندولین، كیبورد و سازهای دیگری را به مهارت‌هایش اضافه كند.

جترو تالتمایل معروف او برای ایستادن روی یك پا هنگام نواختن فلوت‌، اتفاقی پیش آمد. وقتی كه در یك برنامه تلویزیونی هنگام نواختن روی یك پا ایستاد و بعد خبرنگار مشهوری او را «با قدرت، ایستاده روی یك پا هنگام نواختن فلوت» توصیف كرد، او تصمیم گرفت با وجود سخت بودن، این كار را انجام دهد. امضاهای شخصی و دوست داشتنیش بر روی صحنه كه یكی از خصوصیت‌های مهم اوست، در موفقیت گروه موسیقی‌اش نقش انكارناپذیری ایفا می‌كند چیزی كه در دهه هفتاد از پیش‌نیازهای آرتیست‌های موفق آن زمان بود.
او به زیبایی عناصر فرهنگی گوناگون و حتی گاهی متضاد را با هم عرضه می‌كرد. یان اندرسون از نمادهای فرهنگی مختلف مانند فولكلور بریتانیا، دلقك‌های قرون وسطی، نوازنده‌های دوره‌گرد دوران الیزابت، ملاكان اسكاتلندی، جنگجویان انگلیسی ایده می‌گرفت. همچنین او به‌صورت فضانورد، دوچرخه سوار، دزد دریایی و ولگرد دیده می‌شد. همچنین زندگی شخصی‌اش همواره مشغولیت نقد خودش را داشت.
در مقام یك فلوتیست، او نوازنده‌ای خودآموخته است. كسی كه كار هنری‌اش بصورت رفت و برگشتی، بین فلوت و آواز و زمزمه‌های زیبای او توصیف شده است. در دهه نود میلادی، او كار با یك فلوت بامبوی ساده را شروع كرد، سپس تمام تكنیك‌های نوازندگی این وسیله به‌ظاهر ساده را فرا گرفت.

او تا به امروز بیش از ۲۰ آلبوم را همراه با گروه Jethro Tull و همچنین ۶ آلبوم را به‌صورت فردی منتشر کرده است.

خانواده و زندگی خصوصی

از 1970 تا 1974 میلادی، یان اندرسون با جنی فرانكز | Jennie Franks مزدوج بودند. جینی در ابتدا عكاس بود ولی بعدها در نوشتن شعر ترانه‌ها همكاری می‌كرد كه معروف‌ترین آنها ترانه آكوالَنگ | Aqualung است.
در سال 1976 میلادی، اندرسون با شونا لیاروید | Shona Learoyd ازدواج كرد. همسرش آن‌طور كه در مجله رولینگ استونز توصیف شده «دختری زیبا و معصوم با پالتو پوستی گرانقیمت» بوده است. او حدود ده سال باله كار می‌كرده تا زمانی كه اندرسون با او آشنا شده است؛ زمانی كه او منشی شركت ضبط موسیقی جتروتال : Chrysalis Records شده بود. او بعدها درگیر تولید جلوه‌های ویژه روی صحنه گروه شد. آنها هم‌اكنون در یك ساختمان آجری قرمزرنگ قرن شانزدهمی، در یك مزرعه 500 جریبی در باكینگهام | Buckinghamshire انگلستان زندگی می‌كنند و خانه دومشان در آیزل آو اسكای | Isle of Skye در اسكاتلند جاییكه زادگاه اندرسون بود قرار دارد. اما اخیراً در ویلتشایر | Wiltshire انگلیس زندگی می كنند. آنها دو فرزند دارند : جیمز دانكن اندرسون، كه خود موزیسین است و گیل كه در صنعت فیلمسازی كار می كند و با بازیگر مشهور اندرو لینكلن ازدواج كرده است.
در كنار دیگر علاقه‌هایش می‌توان به نگهداری گربه‌های وحشی به‌خصوص آن‌هایی كه از اسارت آزاد می‌شوند، دوربین، اصول آشپزی هندی، كه در مورد آن كتابی برای مبتدیان نوشته كه فقط در اینترنت منتشر شده است، نام برد.

همچنین اندرسون هرگز امتحان رانندگی نداده و هیچگاه اتوموبیل گرانقیمتی نخریده است.

فعالیتهای اقتصادی

اندرسون در عین حال از نظر اقتصادی خارج از دنیای موسیقی، فرد موفقی است. او چندین مزرعه پرورش ماهی سالمون دارد. از این راه حدود 10.7 میلیون پوند تا اواخر دهه نود به دست آورده است و در سال 2004 صاحب چندین شركت زنجیره‌ای كه در زمینه گزارش و تحلیل اقتصادی فعالند شده است كه 1.8 میلیون پوند در آمد داشته است.